Szanowni Państwo! Drodzy Mieszkańcy Miasta Braniewa!

Zbliżający się okres zimowy to czas niskich temperatur, odczuwalnego chłodu ,zwiększonych opadów atmosferycznych i często utrudnień komunikacyjnych, które mogą stwarzać poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

Wzorem lat ubiegłych, kierujemy do Państwa Apel o zwrócenie uwagi na osoby potrzebujące wsparcia oraz przekazywanie nam informacji o osobach bezdomnych, samotnych, starszych, niepełnosprawnych i innych, które wymagają opieki w okresie zimowym, a w szczególności o:

  • zgłaszanie wszelkich przejawów występowania określonych zagrożeń życia i zdrowia,
  • zgłaszanie przypadków osób bezdomnych, które w okresie zimowym są pozbawione egzystencji w warunkach mieszkaniowych (osoby zajmujące nieogrzewane pomieszczenia gospodarcze, strychy, piwnice, garaże, altanki, sutereny, opuszczone obiekty magazynowe i inne pomieszczenia niemieszkalne),
  • informowanie nas o osobach starszych, samotnych, niepełnosprawnych, które wymagają wsparcia środowiskowego,
  • osobiste udzielanie pomocy osobom samotnym, starszym, niepełnosprawnym oraz bezdomnym

w miarę posiadanych możliwości własnych przy zachowaniu niezbędnych rygorów sanitarnych. W tym szczególnym okresie, nikt nie powinien pozostawać sam.

ŚCISŁA WSPÓŁPRACA Z PAŃSTWEM , MOŻE MIEĆ DECYDUJĄCE ZNACZENIE DLA WIELU OSÓB W CHWILACH ZAGROŻENIA.

Informacje, prosimy kierować do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Braniewie, ul. Rzemieślnicza 1, osobiście w godzinach pracy MOPS ( poniedziałek-piątek: w godz. 7.00-15.00) oraz telefonicznie pod nr tel.: 55 506 53 30, 55 506 53 44 do 48 lub na telefon alarmowy 112 Jednocześnie informujemy, iż w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego od dnia 1 listopada 2022 r., działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych.

Bezpłatna infolinia 800 165 320 pod w/w numerem, osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat schronisk, noclegowisk i ogrzewalni na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Wykaz instytucji i organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta Braniewa na rzecz osób bezdomnych:

1. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Braniewie

ul. Rzemieślnicza 1, 14-500 Braniewo

tel. 55 506 53 30
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poniedziałek-piątek 7:00-15:00

Udzielanie pomocy osobom bezdomnym. Kierowanie osób bezdomnych do noclegowni i schroniska. Udzielanie pomocy finansowej zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, przyznawanie wsparcia w formie gorącego posiłku.

W miesiącach zimowych wraz z pracownikami Komendy Powiatowej Policji kontrolowanie miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Współpraca z pozostałymi instytucjami i organizacjami w udzielaniu pomocy osobom bezdomnym.

2. Stowarzyszenie Pomocy Społecznej „SOCJAL”

ul. Rzemieślnicza 1, 14-500 Braniewo

tel. 55 506 53 35
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poniedziałek-Piątek 7:00-15:00

Noclegownia: Całodobowo

Prowadzenie noclegowni dla bezdomnych mężczyzn. W miarę możliwości zabezpieczenie w odzież, bieliznę, środki czystości i środki higieniczne.

3. Komenda Powiatowa Policji

ul. Moniuszki 11 A, 14-500 Braniewo

tel. 47 73 432 00, 47 73 432 01 Nr. tel. Alarmowy:112

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Całodobowo

Kontrolowanie miejsc, w których najczęściej przebywają osoby bezdomne. Podejmowanie interwencji w każdej sytuacji, w której osoba bezdomna potrzebuje pomocy. Współpraca z pozostałymi instytucjami i organizacjami w udzielaniu pomocy osobom bezdomnym.